Nightshade (Hugh Corbett Mysteries, Book 16)

- A thrilling medieval mystery of murder and stolen treasure

af


Nightshade (Hugh Corbett Mysteries, Book 16)
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Straks (sendes på e-mail)
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
E-bog, ePub
Udgivelsesdato:
30-10-2012
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
217
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Can Hugh Corbett restore peace before further blood is shed?In Nightshade, the fascinating sixteenth novel in the Hugh Corbett series, Corbett must travel to Essex in search of stolen treasure. Perfect for fans of Ellis Peters and Robin Hobb.January 1304 and Hugh Corbett, devoted emissary of King Edward I, has been charged with yet another dangerous mission. Scrope, an unscrupulous manor lord, has reneged on his promise to hand over a priceless ornate cross he stole from the Templars during the Crusades. Furthermore, he has massacred as heretics fourteen members of a religious order, whose corpses now hang in the woods near Mistleham in Essex. The King, determined to restore order sends Corbett to Mistleham in his stead. But as Corbett reaches the troubled village, it becomes obvious that the situation has worsened. A mysterious bowman has appeared, killing townspeople at random. Is one of the Brethren responsible, or have the Templars arrived to wreak revenge? Can Corbett restore Mistleham to peace, and return the treasure to the King, before further blood is shed?What readers are saying about Nightshade:'A gripping mystery, another page turner of the first order''Not only is the medieval age recreated, but a gripping story is told. Doherty is just superb here''An entirely entertaining and engrossing story'

Andre udgaver:

Bog, paperback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
30-10-2012
ISBN13:
9780755370344
Forlag:
Headline
Format:
ePub
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080