The Midwife

af


The Midwife
Du sparer Spar kr. 30,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Kan forudbestilles
  • Vær opmærksom på leveringstiden
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
17-02-2022
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
352
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A haunting and moving debut, The Midwife by Tricia Cresswell is perfect for fans of The Familiars and The Binding.1830. After a violent storm, a woman is found alone, naked and near death, on the Northumberland moors. She has no memory of who she is or how she got there. But she can remember how to help a woman in labour and how to expertly dress a wound, and can speak fluent French. With the odds against her, a penniless single woman, she starts to build her life from scratch, using her skills to help other woman around her. She finds a happy place in the world. Until tragedy strikes, and she must run for her life . . .In London, Dr Borthwick lives a solitary life working as an accoucheur dealing with mothers and babies in the elegant homes of high society together with his midwife, Mrs Bates, and volunteering in the slums of the Devil's Acre alongside a young widow, Eleanor Johnson. His professional reputation is spotless and he keeps his private life just as clean, isolating himself from any new acquaintances. But he is harbouring a dark secret from his past - one that threatens to spill over everything.

Andre udgaver:

Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
17-02-2022
ISBN13:
9781529093681
Bredde:
153 mm
Højde:
234 mm
Forlag:
Pan Macmillan
Målgruppe:
From 18 years
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse A haunting and moving book club read with an unforgettable twist, The Midwife by Tricia Cresswell is perfect for fans of The Familiars and The Binding.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082