The Mathematician's Shiva

af


The Mathematician's Shiva
Du sparer Spar kr. 22,64 med Saxo Premium
  • Leveringstid Mangler, normalt 2-6 uger
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
02-09-2014
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
366
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

WINNER OF THE NATIONAL JEWISH BOOK AWARD FOR OUTSTANDING DEBUT FICTION For readers of This Is Where I Leave You and Everything Is Illuminated, "a brilliant and compelling family saga full of warmth, pathos, history and humor" (Jonathan Evison, author of West of Here) When the greatest female mathematician in history passes away, her son, Alexander "Sasha" Karnokovitch, just wants to mourn his mother in peace. But rumor has it the notoriously eccentric Polish migr has solved one of the most difficult problems in all of mathematics, and has spitefully taken the solution to her grave. As a ragtag group of mathematicians from around the world descends upon Rachela's shiva, determined to find the proof or solve it for themselves--even if it means prying up the floorboards for notes or desperately scrutinizing the mutterings of her African Grey parrot--Sasha must come to terms with his mother's outsized influence on his life. Spanning decades and continents, from a crowded living room in Madison, Wisconsin, to the windswept beach on the Barents Sea where a young Rachela had her first mathematical breakthrough, The Mathematician's Shiva is an unexpectedly moving and uproariously funny novel that captures humanity's drive not just to survive, but to achieve the impossible.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
02-09-2014
ISBN13:
9780143126317
Vægt:
285 g
Dybde:
21 mm
Bredde:
135 mm
Højde:
208 mm
Forlag:
Penguin Books
Målgruppe:
From age 18
Format:
Paperback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO032