The Kingdoms

af


The Kingdoms
Du sparer Spar kr. 25,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 5-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 22-06-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, hardback
Udgivelsesdato:
27-05-2021
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
448
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

For fans of Matt Haig, Stuart Turton and Bridget Collins comes a sweeping historical adventure from the Sunday Times bestselling author of The Watchmaker of Filigree Street'Original, joyous and horrifying, The Kingdoms is an awe-inspiring feat of imagination and passion which had me in tears by the end' - Catriona WardCome home, if you remember. The postcard has been held at the sorting office for ninety-one years, waiting to be delivered to Joe Tournier. On the front is a lighthouse - Eilean Mor, in the Outer Hebrides.Joe has never left England, never even left London. He is a British slave, one of thousands throughout the French Empire. He has a job, a wife, a baby daughter. But he also has flashes of a life he cannot remember and of a world that never existed - a world where English is spoken in England, and not French. And now he has a postcard of a lighthouse built just six months ago, that was first written nearly one hundred years ago, by a stranger who seems to know him very well. Joe's journey to unravel the truth will take him from French-occupied London to a remote Scottish island, and back through time itself as he battles for his life - and for a very different future.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
27-05-2021
ISBN13:
9781526623119
Vægt:
810 g
Bredde:
153 mm
Højde:
234 mm
Format:
Hardback
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080