The Black Queen

af

The Black Queen
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Kan forudbestilles
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
400
Målgruppe:
From 14 to 20 years

Send som gave

Skal vi pakke ind og sende som gave til en, du holder af? Vælg gaveindpakning i kurven. Læs mere
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A dark and twisty murder mystery - Ace of Spades meets Riverdale 'At once incisive and chilling, The Black Queen folds hard-hitting truths into a propulsive murder mystery, delivering a story that both entertains and examines. This is Pretty Little Liars for a new generation.' - Tahereh Mafi, New York Times bestselling author of the Shatter Me series Tinsley McArthur was supposed to become homecoming queen, just like generations of McArthur women before her. But in a bid for diversity, Lovett High wants a black queen this year and the top contender is the bold and beautiful Nova Albright. Though Tinsley tries to convince her to drop out, Nova isn't about to step aside for some rich white girl. On homecoming night, drunk and enraged, Tinsley is caught on camera declaring she should have killed Nova. The next morning Lovett High's first Black homecoming queen turns up dead. Would Tinsley do anything for the crown? Nova's best friend Duchess certainly thinks so. So when Tinsley asks Duchess for help to clear her name, she agrees. She's determined to get justice for Nova, even it means befriending a murderer to find proof against her. But their investigation begins to uncover secrets about Nova's past and one big secret that could change everything in their small town. Perfect for fans of Ace of Spades, A Good Girl's Guide to Murder and Riverdale Sharp, clever and unputdownable - a thriller with a bite From 2018 PitchWars author Jumata Emill

Andre udgaver:

Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
02-02-2023
ISBN13:
9780702322945
Vægt:
260 g
Dybde:
26 mm
Bredde:
151 mm
Højde:
200 mm
Forlag:
Scholastic
Målgruppe:
From 14 to 20 years
Format:
Paperback

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO081