Red Queen

- Red Queen Book 1

af

indgår i serie Red Queen

Red Queen
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 3-5 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 15-12-2022
  • Kan leveres før jul
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
400

Send som gave

Skal vi pakke ind og sende som gave til en, du holder af? Vælg gaveindpakning i kurven. Læs mere
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Foretrækker du lydbog eller e-bog?

Vælg type her:

"The Red Queen" er starten på en spændende ny fantasyserie, der er velegnet til fans af Divergent og Hunger Games. I bogen er verdensbefolkningen opdelt i Reds og Silvers. Reds er almindelige mennesker, der bliver regeret af Silver eliten, der er i besiddelse af superkræfter.

Mare Barrow er en 17-årig Reds pige fra det fattige område. En dag bliver hun pludselig ansat i Silver paladset. Her opdager hun, at selvom hun er forhadt af alle omkring hende, så har hun sin egen dødbringende magt. For at styre hende bliver hun kørt i stilling som den savnede Silver prinsesse.

"The Red Queen" er Victoria Aveyards intrigante og chokerende fantasyfortælling.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, paperback, brugt
Bog, hardback
Bog, hardback, brugt
E-bog, ePub
Lydbog, download

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
02-07-2015
ISBN13:
9781409150725
Vægt:
290 g
Dybde:
30 mm
Bredde:
128 mm
Højde:
196 mm
Format:
Paperback
Forfatter
Forlagets beskrivelse The first novel in the #1 bestselling RED QUEEN series by Victoria Aveyard.THIS IS A WORLD DIVIDED BY BLOOD - RED OR SILVER.The Reds are commoners, ruled by a Silver elite in possession of god-like superpowers. And to Mare Barrow, a seventeen-year-old Red girl from the poverty-stricken Stilts, it seems like nothing will ever change.That is, until she finds herself working in the Silver Palace. Here, surrounded by the people she hates the most, Mare discovers that, despite her red blood, she possesses a deadly power of her own. One that threatens to destroy the balance of power.Fearful of Mare's potential, the Silvers hide her in plain view, declaring her a long-lost Silver princess, now engaged to a Silver prince. Despite knowing that one misstep would mean her death, Mare works silently to help the Red Guard, a militant resistance group, and bring down the Silver regime.But this is a world of betrayal and lies, and Mare has entered a dangerous dance - Reds against Silvers, prince against prince, and Mare against her own heart . . .__________________Read the international bestselling RED QUEEN series in full:Book 1: RED QUEENBook 2: GLASS SWORDBook 3: KING'S CAGEBook 4: WAR STORMBook 5: BROKEN THRONE (AN EXCLUSIVE RED QUEEN COLLECTION)
Bibliotekernes beskrivelse A thrilling new fantasy series for fans of Divergent and The Hunger Games.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082