Prophecy: Clash of Kings (Prophecy Trilogy 1)

- The legend of Merlin begins

af


Prophecy: Clash of Kings (Prophecy Trilogy 1)
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 3-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 01-11-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
23-06-2011
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
608
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

The first in an epic trilogy charting the legend of Merlin.The legend begins...In the town of Segontium, a fugitive is washed ashore. He brutally rapes the granddaughter of the king of the Deceangli tribe, leaving her to bear his son, Myrddion Merlinus. Spurned as a demon seed, the boy is raised by his grandmother and he is apprenticed to a skilled healer who hones his remarkable gift. Meanwhile, the High King of the Celts, Vortigern, is rebuilding the ancient fortress at Dinas Emrys. According to a prophecy, he must use the blood of a demon seed to make the towers stand firm. Myrddion's life is in jeopardy. But the boy has a prophecy of his own and a richer destiny to fulfil. Soon Vortigern shall be known as the harbinger of chaos, and Myrddion must use his gifts for good in a kingdom besieged by evil. So begins the healer's journey to greatness...

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
23-06-2011
ISBN13:
9780755371440
Vægt:
420 g
Dybde:
38 mm
Bredde:
130 mm
Højde:
197 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse The first in an epic historical trilogy charting the heroic life of Merlin. This riveting and blood-thirsty new trilogy is sure to appeal to fans of George R. R. Martin and Bernard Cornwell.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082