Lizzie of Langley Street

- the perfect wartime family saga, set in the East End of London

af


Lizzie of Langley Street
Du sparer Spar kr. 10,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Straks (sendes på e-mail)
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
E-bog, ePub
Udgivelsesdato:
30-07-2015
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
464
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

One of the best saga writers of her time ROSIE CLARKE IN THE AFTERMATH OF WAR, CAN SHE SAVE HER FAMILY FROM RUIN? Following her mothers untimely death, Lizzie Allen is facing desperate times. Her father Tom, crippled during WWI, has been left a broken and bitter man; her elder brother Vinnie is in serious trouble with the local hard man; her two younger sisters are in danger of being taken into care, and her sweetheart Danny is heading for Australia to seek his fortune. Determined to keep her family together, yet unable to escape the poverty and degradation of the slums, heartbroken Lizzie is tricked into marriage by Dannys unscrupulous brother, Frank. Can she escape her increasingly unhappy and violent marriage and save her family? And will she ever be reunited with her one true love, former barrow-boy, Danny Flowers?A heart-warming and nostalgic family saga set at the heart of wartime London, from the bestselling author ofMOLLY'S CHRISTMAS ORPHANS. Perfect for fans of Sheila Newberry and Rosie Goodwin.Praise for CAROL RIVERS:A gripping page turner LEAH FLEMINGBrings the East End to life - family loyalties, warring characters and broken dreams. Superb ELIZABETH GILL

Andre udgaver:

Bog, paperback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
30-07-2015
ISBN13:
9781471150432
Format:
ePub
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO081