Jubilee
Du sparer Spar kr. 10,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 28-01-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
160
Målgruppe:
From age 8
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Newbery Honor-winning author Patricia Reilly Giff writes a tender, timeless story about a girl who stopped speaking long ago, and how she finds her way back to her voice. For fans of Listening for Lucca, Fish in a Tree, The Rules, and Mockingbird. Judith lives with her beloved aunt Cora and her faithful Dog on a beautiful island. Years ago, when her mother left, Judith stopped talking. Now she communicates entirely through gestures and taps, and by drawing cartoons, speaking only when she's alone--or with Dog. This year, Judith faces a big change--leaving her small, special classroom for a regular fifth-grade class. She likes her new teacher, and finds a maybe-friend in a boy named Mason. But Jubilee's wandering feet won't stop until they find her mother. And now she discovers that her mother has moved back to the mainland, nearby. If Jubilee finds her, will her mother's love be what she needs to speak again? Judith's cartoons, sprinkled throughout, add lightness and humor. ILA-CBC Choices Reading Lists, Children's Choices

Selected for the Kansas NEA Reading Circle Catalog

Andre udgaver:

Bog, hardback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
12-09-2017
ISBN13:
9780385744898
Vægt:
99 g
Dybde:
12 mm
Bredde:
129 mm
Højde:
187 mm
Forlag:
Yearling Books
Målgruppe:
From age 8
Format:
Paperback
Udgave:
0

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO032