Heretics Anonymous

af


Heretics Anonymous
Du sparer Spar kr. 20,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-9 hverdage
  • Forventet levering 24-04-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, hardback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
336
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

* Amazon Best Book of the Month August 2018 * New York Public Library Best Books 2018 * Put an atheist in a strict Catholic school? Expect comedy, chaos, and an Inquisition. The Breakfast Club meets Saved! in debut author Katie Henry's hilarious novel about a band of misfits who set out to challenge their school, one nun at a time. Perfect for fans of Becky Albertalli and Robyn Schneider. When Michael walks through the doors of Catholic school, things can't get much worse. His dad has just made the family move again, and Michael needs a friend. When a girl challenges their teacher in class, Michael thinks he might have found one, and a fellow atheist at that. Only this girl, Lucy, isn't just Catholic . . . she wants to be a priest.Lucy introduces Michael to other St. Clare's outcasts, and he officially joins Heretics Anonymous, where he can be an atheist, Lucy can be an outspoken feminist, Avi can be Jewish and gay, Max can wear whatever he wants, and Eden can practice paganism.Michael encourages the Heretics to go from secret society to rebels intent on exposing the school's hypocrisies one stunt at a time. But when Michael takes one mission too far-putting the other Heretics at risk-he must decide whether to fight for his own freedom or rely on faith, whatever that means, in God, his friends, or himself.

Andre udgaver:

Bog, paperback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
20-08-2018
ISBN13:
9780062698872
Vægt:
405 g
Dybde:
28 mm
Bredde:
140 mm
Højde:
210 mm
Format:
Hardback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse When nonbeliever Michael transfers to a Catholic school in eleventh grade, he quickly connects with a secret support group intent on exposing the school's hypocrisies one stunt at a time.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO031