Geography Club

af


Geography Club
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Mangler, normalt 2-5 uger
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
226
Målgruppe:
From age 14
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A modern classic about a group of teens discovering sexuality and identity, perfect for fans of Becky Albertalli, Adam Silvera, and David Levithan.

Brent Hartinger's debut novel is a fast-paced, funny, and trenchant portrait of contemporary teenagers who may not learn any actual geography, but who learn plenty about the treacherous social terrain of high school and the even more dangerous landscape of the human heart.

Russel Middlebrook is convinced he's the only gay kid at Goodkind High School. Then his online gay chat buddy turns out to be none other than Kevin, the popular but closeted star of the school's baseball team.

Soon Russel meets other gay students, too. There's his best friend Min, who reveals that she is bisexual, and her soccer-playing girlfriend Terese. Then there's Terese's politically active friend, Ike.

But how can a group like this get together at school without drawing attention to themselves? "We just choose a club that's so boring, nobody in their right mind would ever in a million years join it. We could call it Geography Club "

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
17-02-2004
ISBN13:
9780060012236
Vægt:
145 g
Dybde:
13 mm
Bredde:
128 mm
Højde:
178 mm
Målgruppe:
From age 14
Format:
Paperback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080