Alle bøger af Bruce Springsteen

Alle tilgængelige bogudgivelser af Bruce Springsteen på Saxo. Vi har 36 titler forfattet af Bruce Springsteen, tilgængelig her på shoppen, se udvalget nedenfor.

Filtrér resultat

  • Dine valg Ryd alle
  • Type
    • ()

  • Format
    • ()

    • Vis mere
  • Sprog
    • ()

    • Vis mere
  • Tags
    • ()

    • Vis mere
  • Forlag
    • ()

    • Vis mere
Ryd alle

Alle bøger af Bruce Springsteen

Fulde navn: Bruce Frederick Joseph Springsteen
Alias: The Boss
Født: 23. september 1949, New Jersey
Kendt for: Born to Run (2016)
Debut: Born to Run (2016)

Bruce Springsteen - også kendt som "Bossen" - er en af vor tids største sangere og sangskriver, der er blevet kendt for sin hæse rustne stemme, sine mange fede rocksange, sine poetiske sangtekster om bl.a. den amerikanske arbejderklasse og sine altid energiske sceneshows. 

Springsteen slog for alvor igennem på den amerikanske rockscene i 1975 med sit tredje studiealbum "Born to Run", hvis navngivende sang i 2016 blev brugt som titlen på Springsteens dybe, hjertefølte selvbiografi "Born to Run".

Bruce Springsteen, der især er kendt for klassiske rockhits såsom "Dancing In the Dark",  "Born In the U.S.A.", "Thunder Road" og "Born to Run", har igennem sin karriere modtaget en Oscar, to Golden Globes-priser og 20 Grammy Awards.  

På denne side vil du kunne finde Bruce Springsteens selvbiografi og en række sang- og nodehæfter over hans mest berømte albums.

Der er produkter fra din søgning Der er produkter fra din søgning

  • Filtrér
  • Sortér
til toppen

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082