Du er her:

Børn og unge: personlige og sociale emner: narkotika og stofmisbrug

  • Ryd alle
Filtrér og sortér
Ryd alle
  • Sprog
1 - 50 ud af 1.035 emner i "Bog"

The Spectacular Now

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

This National Book Award Finalist is now a major motion picture -- one of the most buzzed-about film…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 89,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 64,95

Perfect

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

What would you give up to be perfect? Four teens find out in the New York Times bestselling companio…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 119,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 94,95

What We Saw

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Critically acclaimed memoirist Aaron Hartzler, author of Rapture Practice, takes an unflinching look…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 159,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 129,95

Valiant (Modern Faerie Tale)

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

The "New York Times" bestselling author follows up her stunning debut "Tithe" with this rich, harrow…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-8 hverdage
Pris
kr. 99,82
Læs mere
Medlemspris
kr. 69,95

The Boy Most Likely to

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

A surprising, utterly romantic companion to My Life Next Door?great for fans of Sarah Dessen and Jen…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 159,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 119,95

We All Fall Down

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

In his bestselling memoir Tweak, Nic Sheff took readers on an emotionally gripping roller-coaster ri…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 129,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 109,95

The Otherlife

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

And he can't help wondering if Hobie - wild, restless, dangerous Hobie, had something to do with it.…

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 99,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 69,95

Tweak

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

In this unflinching chronicle of life as an addict" ("U.S. News & World Report"), Sheff spares no de…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-8 hverdage
Pris
kr. 127,06
Læs mere
Medlemspris
kr. 84,95

What We Saw

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Critically acclaimed memoirist Aaron Hartzler, author of Rapture Practice, takes an unflinching look…

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 99,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 69,95

Leveringstid:
Mangler hos leverandør
Pris
kr. 431,26
Læs mere
Medlemspris
kr. 269,95

The Walled City

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-8 hverdage
Pris
kr. 90,82
Læs mere
Medlemspris
kr. 64,95

Junk

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

This 20th Anniversary edition of the classic novel comes with an introduction from former children's…

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 99,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 69,95

Tales of the Madman Underground

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

"The Catcher in the Rye meets On the Road"*-The Printz Honor book is a classic in the making!

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 89,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 64,95

Leveringstid:
4-8 hverdage
Pris
kr. 72,28
Læs mere
Medlemspris
kr. 59,95

Marijuana (Understanding Drugs)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Marijuana is an intoxicating drug, affecting conscious and unconscious mental processing and all of …

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 349,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 249,95

Morphine (Understanding Drugs)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Morphine is one of the oldest and most powerful pain relievers. Referred to as an opiate, morphine i…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 349,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 249,95

Drug Abuse (Hot Topics (Lucent))

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Illustrations, color

Se mere om bogen

kr. 349,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 299,95
Læs mere

Prohibition (American History (Lucent Hardcover))

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Illustrations, unspecified

Se mere om bogen

kr. 349,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 299,95
Læs mere

Internet Addiction and Online Gaming (Cybersafety)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

The Internet is available anytime, anywhere thanks to a host of wireless communications and mobile c…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 399,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 279,95

HIV/AIDS Treatment Drugs (Understanding Drugs)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Human immunodeficiency virus (HIV) attacks select immune system cells critical to the overall functi…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 349,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 249,95

Shift (The Shade Trilogy)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Aura’s life is anything but easy. Her boyfriend, Logan, died, and his slides between ghost and shade…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 159,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 119,95

Viral (Orca Soundings)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

After losing her as a friend, Mike must fight to save Lindsay from her bad decisions.

Se mere om bogen

Leveringstid:
Mangler hos leverandør
Pris
kr. 149,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 119,95

Brooklyn, Burning

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Sixteen-year-old Kid, who lives on the streets of Brooklyn, loves Felix, a guitarist and junkie who …

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 159,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 129,95

Now Playing (Stoner & Spaz)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Quick repartee. Unsparing wit. Insight, poignancy, and spot-on characters. Welcome the much-awaited …

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 149,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 119,95

Circle Nine

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Who was Abby then? Who is Abby now? An unsettling psychological thriller, seen through a lost girl…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Mangler hos leverandør
Pris
kr. 149,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 89,95

Amphetamines and Methamphetamine (Understanding Drugs)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

The abuse of amphetamines is a serious problem in the United States among all age groups, from adole…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 349,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 249,95

Teenage Drug Abuse (Compact Research Series)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

In 2009, 1.8 million US youth aged 12 to 17 years suffered from substance abuse and addiction. Throu…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Mangler hos leverandør
Pris
kr. 329,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 239,95

Wishes and Worries (Coping)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Children of parents who drink too much alcohol are affected in many ways. They may experience anger,…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 159,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 119,95

Barbiturates and Other Depressants (Understanding Drugs)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Barbiturates are central nervous system depressants that are sedating and sleep-inducing, giving use…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 349,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 249,95

Hallucinogens (Understanding Drugs)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Hallucinogens are mood-altering drugs that cause the user to experience hallucinations, dissociation…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 349,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 249,95

Last Night I Sang to the Monster

Lydbog, CD

Sprog: Engelsk

Zach is a senior but he?s in rehab instead of high school. He doesn?t remember how he got there. Rem…

Se mere om bogen

kr. 219,95
Leveringstid:
Mangler hos leverandør
Pris
kr. 209,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 169,95

Payback Time

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Through the eyes of a distinctly non-athletic protagonist—a fat high school journalist named Mitch—v…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 89,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 64,95

Can't Get There from Here

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

“A powerful and disturbing look at the downward spiral of despair that remains too common for too ma…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 109,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 94,95

Beneath a Meth Moon

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Laurel Daneau has moved on to a new life, in a new town, but inside she's still reeling from the los…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 149,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 89,95

The Princesses of Iowa

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

What does it mean to do wrong, when no one punishes you? A smart and unflinching look at friendship,…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Mangler hos leverandør
Pris
kr. 149,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 89,95

Alcohol (Global Viewpoints (Hardcover))

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

black & white illustrations, maps

Se mere om bogen

kr. 429,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 349,95
Læs mere

Gateway Drugs (Opposing Viewpoints (Library))

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Illustrations, black and white

Se mere om bogen

kr. 439,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 354,95
Læs mere

Performance Enhancing Drugs (Issues That Concern You)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Charts; Tables, color; Line drawings, color; Illustrations, color

Se mere om bogen

kr. 379,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 314,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 269,95

Teen Drug Abuse (Opposing Viewpoints (Library))

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Illustrations, unspecified

Se mere om bogen

kr. 439,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 354,95
Læs mere

Teen Drug Abuse (Opposing Viewpoints (Library))

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Illustrations, unspecified

Se mere om bogen

Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 299,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 219,95

Medical Marijuana

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Se mere om bogen

kr. 419,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 339,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 289,95

kr. 369,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 299,95
Læs mere

Chemical Dependency (Opposing Viewpoints (Library))

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Illustrations, black and white

Se mere om bogen

kr. 439,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 354,95
Læs mere

kr. 349,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 299,95
Læs mere

Drugs (Issues That Concern You)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Illustrations, color

Se mere om bogen

kr. 379,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 314,95
Læs mere

Chemical Dependency (Opposing Viewpoints (Library))

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Illustrations, black and white

Se mere om bogen

Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 299,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 219,95

Marijuana (Introducing Issues With Opposing Viewpoints)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

black & white illustrations, colour illustrations

Se mere om bogen

kr. 389,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 319,95
Læs mere

kr. 379,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 314,95
Læs mere

Student Drug Testing (Introducing Issues With Opposing Viewpoints)

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

colour illustrations, black & white line drawings, colour line drawings, maps, charts

Se mere om bogen

kr. 389,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 324,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 279,95

kr. 429,95
Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 349,95
Læs mere

1 - 50 ud af 1.035 emner i "Børn og unge: personlige og sociale emner: narkotika og stofmisbrug"
Antal

Populære emner inden for Børn og unge: personlige og sociale emner: narkotika og stofmisbrug

Stofmisbrug , Fiction , Erindringer , Prostitution , Stofmisbrugere , Narkoludere , Narkomiljø , Selvudvikling , Personlig udvikling , Selvværd

Din personlige bogassistent

Han følger dig rundt og finder nye anbefalinger, baseret på de bøger du kigger på.

Skjul bogassistenten

Få løbende anbefalinger fra din personlige bogassistent, mens du kigger rundt her på siden.