Se de mest populære idéer til julegaver her

Tidligere vindere af skrivedysten

Saxo og Dansklærerforeningen præsenterer

Tillykke til vinderne af Skrivedysten 2015

1. plads 5.-6. klasse
Anna Frøsig Østergaard
6.c, Jyllinge Skole

2. plads 5.-6. klasse
Anders Langgård
5. klasse Glostrup skole, afd. Søndervang

1. plads 7.-10. klasse
Caroline Steensbech Lemée
9. klasse, Ny Hollænderskolen

2. plads 7.-10. klasse
Olivia Brouer
8. klasse, Katrinedals Skole

Tak til forlagene Carlsen og Alvilda for de flotte bogpræmier alle vinderne modtog.


Novellesamling

Mere end 2000 noveller blev indsendt til Skrivedystens novellekonkurrence og blandt dem udvalgte Camilla Wandahl, Kim Langer og en faglig jury en gruppe af finalister og ud af dem 4 vindere. Vi har samlet alle de bedste noveller i en gratis e-bog, som du kan finde her.


Finalisterne

5.-6. klasse

Hjalte Treebak: Børnemagt
Søndermarkskolen, 5. klasse

Naja Hertz Jensen: Dagens helt
Vildbjerg Skole, 5. klasse

Ingrid Boehm Enemark: Dejlig er jorden
Højby Friskole, 6. klasse

Kristoffer Djernæs: Hans og Hønsene
Alkestrupskolen, 5. klasse

Amalie Dueholm Hansen: Utopi
Frederiksværk Skole, 5. klasse

Niels Schaldemose: Viktors hverdag
Søndermarkskolen, Frederiksberg, 6. klasse

7.-10. klasse

Frida Billeskov Olesen: Blodrøde blade
Risskov skole, 7. klasse

Cecilie Nielsen: Drømmedagen
Søndre Skole, Rødby, 9. klasse

Ida Marker: For evigt
Gasværksvejens skole, 8. klasse

Sara Fournais: Intet kan gå galt
Vangeboskolen, 8. klasse

Nicolai Hald Have: Livets store glæder
Hedegaardsskolen, 7. klasse

Sophia Mølgaard-Pedersen: Programmeringsfejl i paradis
Parkskolen Struer, 8. klasse

Magnus Munkegaard Tipsmark: Trappetrin
Nyborg Friskole, 8. klasse

Patrick Spliid Madsen: Utopi
Distriktskole Smørum, afdeling søager, 9. klasse

Din personlige bogassistent

Han følger dig rundt og finder nye anbefalinger, baseret på de bøger du kigger på.

Skjul bogassistenten

Få løbende anbefalinger fra din personlige bogassistent, mens du kigger rundt her på siden.