Winter in Tabriz

af


Winter in Tabriz
Du sparer Spar kr. 20,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Kan forudbestilles
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
17-03-2022
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
352

Send som gave

Skal vi pakke ind og sende som gave til en, du holder af? Vælg gaveindpakning i kurven. Læs mere
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Gripping and atmospheric, Winter in Tabriz tells the story of four young people living in 1970s Iran during the months immediately prior to the revolution, and the choices they have to make as a result of the ensuing upheaval. The lives of Damian and Anna, both from Oxford University, become enmeshed with two Iranians, Arash, a poet, and his older brother Reza, a student sympathetic to the problems of the dissident writers in Iran, and a would-be photojournalist, interested in capturing the rebellion on the streets. It is an expertly imagined tale of the fight for artistic freedom, young love and the legacies of conflict.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
17-03-2022
ISBN13:
9781473663169
Vægt:
41 g
Bredde:
129 mm
Højde:
198 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse The beguiling second novel from the author of Walking Wounded for fans of Anna Funder and William Boyd.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082