Winter Damage

af


Winter Damage
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 22-04-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
320
Målgruppe:
From 12
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

*Shortlisted for the prestigious Branford Boase Award*On a frozen Cornish moor, a fourteen-year-old girl lives in a trailer with her dad and little brother. Ennor's mother left years ago, when things started to go wrong - and gradually their world has fallen apart. Now her father's gravely ill, school has closed, and Ennor knows they're going to take her brother away if things don't pick up soon. Days before Christmas, when the wind is cold and her dad's health takes a turn for the worse, Ennor packs a blanket, a map, a saucepan and a gun into her rucksack, and sets off to find her mum and bring her home.Ennor thinks she knows where she's going. But this journey will change her life for ever - it becomes a battle for survival, a heartbreaking story of love and friendship, and a fable about not finding what you were looking for, but finding something more important instead . . .A bone-chillingly powerful debut novel that traps you in its icy grasp then thaws you from the heart out - for readers of Meg Rosoff, Siobhan Dowd and Patrick Ness

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
13-02-2014
ISBN13:
9781408835852
Vægt:
235 g
Bredde:
129 mm
Højde:
198 mm
Målgruppe:
From 12
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse PRIZES:Short-listed for Branford Boase Award 2014

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO081