Will This House Last Forever?

- 'Heartbreaking, beautifully written' The Times

af


Will This House Last Forever?
Du sparer Spar kr. 23,18 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Kan forudbestilles
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
12-07-2022
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
368

Send som gave

Skal vi pakke ind og sende som gave til en, du holder af? Vælg gaveindpakning i kurven. Læs mere
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

'Completely original, raw and warm' Evening Standard Books of the Summer'Poignant... written with intelligence and tears' Ben Okri'Nuanced, absorbing and moving... extraordinary' Observer'Raw, poetic, beautifully formed' Daisy JohnsonWhen Xanthi Barker's father died when she was in her mid twenties, she could make no sense of her grief for a man who had been absent for most of her life. Her father, poet Sebastian Barker, had left Xanthi, her mother and her brother to pursue writing and a new relationship, when Xanthi was a baby. Growing up she had always struggled to reconcile his extravagant affection - a rocking horse crafted from scavenged wood, the endless stream of poems and drawings and letters, conversations that spiralled from the structure of starlight to philosophy to Bruce Springsteen - with the fact that he could not be depended upon for more everyday things. Though theirs was a relationship defined by departures, he always returned, so why should this farewell be any different, or more final?WILL THIS HOUSE LAST FOREVER? is a heartfelt and wholly original memoir about the pain of having to come to terms with a parent's mortality, the way grief so utterly defies logic, and about learning to see the flaws in those that we love, and let them go.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
12-07-2022
ISBN13:
9781472274489
Vægt:
300 g
Bredde:
129 mm
Højde:
198 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse For readers of GRIEF IS THE THING WITH FEATHERS, Deborah Levy or Olivia Laing, a heartfelt and beautifully written memoir about the experience of losing a father who put poetry before family every time

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082