Who Did It First? 50 Politicians, Activists, and Entrepreneurs Who Revolutionized the World

af

indgår i serie Who Did It First


Who Did It First? 50 Politicians, Activists, and Entrepreneurs Who Revolutionized the World
Du sparer Spar kr. 25,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 04-03-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, hardback
Udgivelsesdato:
11-02-2020
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
128
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A vibrantly illustrated and compelling collection of profiles about women and men who revolutionized politics, policy, commerce and activism.

You likely know that Barack Obama was the first African American president of the United States. And you maybe you know that Sandra Day O'Connor was the first woman to serve as a Supreme Court Justice. But you might not know that Nelson Mandela was the first black president of South Africa. Or that Schuyler Bailar is the first openly transgender NCAA Division 1 swimmer.

Who Did It First? 50 Politicians, Activists, and Entrepreneurs Who Revolutionized the World brings together all of these trailblazers into one stunning package. With both well-known figures and lesser-known heroes, this book is a celebration of the inspiring innovators who braved uncharted waters to pave the path for future generations.

Perfect for fans of Little Leaders, Women in Science, and Rad Women Worldwide, Who Did It First? makes a wonderful gift for any occasion and is a must-have for every young reader's library.

Featuring Oprah Winfrey, Steve Jobs, Indira Gandhi, Melinda Gates, Janet Mock, LeBron James, Madam C.J. Walker, Thomas Gallaudet, and many others.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
11-02-2020
ISBN13:
9781250211729
Nummer i serien:
2
Nummer i serien:
2
Målgruppe:
From age 8
Format:
Hardback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO031