What's the Big Deal about First Ladies

af

indgår i serie Whats the Big Deal about


What's the Big Deal about First Ladies
Du sparer Spar kr. 22,91 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 10-03-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, hardback
Udgivelsesdato:
11-02-2020
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
48
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

In this chapter book filled with fun facts and historical trivia about first ladies from Martha Washington to Melania Trump, civic-minded young readers learn just how important it is to "Remember the ladies " and all they have done for America.

Did you know that Mary Todd Lincoln hated slavery and helped to end it in America? Or that Edith Wilson helped decode secret messages during World War I? How about that Sarah Polk didn't let anyone dance in the White House while she was first lady? It's true In addition to being hostesses, advocates, ambassadors, activists, patriots, and role models, each first lady put her own stamp on the White House--and on our country. In this fun-filled, fact-filled book, you can find out just what made each first lady unique and why they were so important. As it turns out, first ladies are a pretty big deal after all Perfect for fans of Rad American Women from A-Z, this book is a great entry point to discussing all aspects of the White House with children.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
11-02-2020
ISBN13:
9780593114865
Forlag:
Philomel Books
Målgruppe:
From age 7
Format:
Hardback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO031