Under a Cruel Star

- A Life in Prague 1941-1968

af


Under a Cruel Star
Du sparer Spar kr. 20,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-8 hverdage
  • Forventet levering 08-04-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
05-01-2012
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
192
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

The daughter of prosperous Jews, Heda Kovaly found her world turned upside down with the German annexation of Czechoslovakia. Deported to Lodz Ghetto in 1941 and then to Auschwitz, where her parents were murdered, in 1944, Kovaly made a miraculous escape from a column of prisoners being marched to Bergen-Belsen in early 1945.On reuniting with her husband in Prague after the war, things started to look more hopeful. Rudolf Margolius became a deputy minister of foreign trade. But in 1952 he and 13 other government officials were tried and 11 of those hanged in one of the era's most notorious show trials. Heda Kovaly and her four year old son were hounded by the state and shunned by society.In this powerful and moving memoir, Kovaly describes her imprisonment by the Nazis during WWII and her persecution by the Communists in the 1950s - a classic account of life under totalitarianism.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
05-01-2012
ISBN13:
9781847084767
Vægt:
185 g
Dybde:
12 mm
Bredde:
136 mm
Højde:
218 mm
Forlag:
Granta Books
Format:
Paperback
Bibliotekernes beskrivelse A classic account of life under Nazism and Stalinism that will appeal to fans of Alone in Berlin and Stasiland

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO031