Se de mest populære idéer til julegaver her

Bog, hæftet Tusinde etager af Katharine Mcgee

Tusinde etager (Thousandth Floor, nr. 1)

(Bog, hæftet)

Kunder (3 anmeldelser)

New York City hundrede år ude i fremtiden: Et tårn på tusinde etager rækker helt op i himlen, som et glitrende fremtidssyn hvor alt er muligt – hvis man ønsker det brændende nok. LEDA COLE har et fejlfrit ydre, men dækker over en afhængighed af et stof, hun aldrig skulle have prøvet. ... Læs mere

New York City hundrede år ude i fremtiden: Et tårn på tusinde etager rækker helt op i himlen, som et glitrende fremtidssyn hvor alt er muligt – hvis m... Læs mere

Produktdetaljer:

Sprog:
Dansk
Originaltitel:
The thousandth floor
ISBN-13:
9788702204162
Sideantal:
467
Udgivet:
07-02-2017
Udgave:
1
Nr. i serien:
1
Vis mere

Sæt bog på liste

  • Bogliste

Leveringstid
1-3 hverdage
Leveres senest
15-12-2017
Forlagets pris
kr. 249,95
-4%

kr. 239,95
Fragt
kr. 29,95

kr. 189,95
Fri fragt

Prisen er gældende for medlemmer af Saxo Premium. Prøv de første 14 dage gratis (herefter 99 kr. hver måned). Læs mere om vores forskellige typer medlemskab her

Til dig, der elsker bøger

Læs mere om medlemskab
Op til 70% rabat Fri fragt
Udvidet returret Ingen binding
Fri streaming af 20.000+ e- og lydbøger


Forlagets beskrivelse
New York City hundrede år ude i fremtiden: Et tårn på tusinde etager rækker helt op i himlen, som et glitrende fremtidssyn hvor alt er muligt – hvis man ønsker det brændende nok. LEDA COLE har et fejlfrit ydre, men dækker over en afhængighed af et stof, hun aldrig skulle have prøvet. Og af en fyr, hun aldrig skulle have rørt.ERIS DODD-RADSON må se sit ubekymrede liv falde fra hinanden, da et knusende bedrag splitter familien ad.RYLIN MYERS bliver gennem sit job øverst i Tårnet ført ind i en verden – og i et kærlighedsforhold – som hun aldrig havde troet muligt.WATT BAKRADI er et teknisk geni med en hemmelighed: Han ved alt om alle. Men da en pige fra Tårnets top hyrer ham som spion, vikles han ind i et kompliceret spind af løgne.Og allerøverst – på tusinde etage – bor AVERY FULLER, pigen som er genetisk designet til perfektion. Pigen, der ser ud til at have alt, men som lider under at måtte undvære det eneste, hun ikke kan leve uden – og som hun aldrig nogensinde vil kunne få.I et univers fuld af hightech luksus og futuristisk glamour kæmper fem teenagere for at finde deres plads. Det er svært, når der er koldt på toppen. Og langt ned.
Bibliotekernes beskrivelse
New York, Manhattan, år 2118: Leda, Eris, Rylin, Watt og Avery har alle deres at slås med. De bor i en verden af higtech og kæmper alle for at finde deres plads i Tårnet - et 1000 etagers højhus på Manhattan, hvor etagen du bor på, viser hvor meget du er værd, både økonomisk og socialt.

Kundernes boganmeldelser af Tusinde etager (Thousandth Floor, nr. 1)

Anmeld bogen og vær med i konkurrencen om gavekort – læs mere her.

4 ud af 5 mulige stjerner, baseret på 3 anmeldelser.

Maja
11-07-2017 (Bog, hæftet)

Meget, meget velskreven  bog, som flere gange undervejs fik mig til at tænke på Pretty Little Liars. Jeg var virkelig opslugt af bogen og havde meget svært ved at lægge bogen fra mig, mens jeg læste den. Jeg glæder mig rigtig meget til efterfølgeren til " Tusinde etager" udkommer.

Marie G
26-05-2017 (Bog, hæftet)

Historien er på rigtig mange måder god og ungdommelig - og trods det fremtidsunivers den foregår i, tager den stadig fat i aktuelle problemer, som unge i dag kan komme i.

DOG synes jeg, at forfatteren er dårlig til at skabe billeder. Ofte beskrives miljøet med ord og vendinger, som endnu ikke er opfundet, og jeg fandt det derfor sværg gennem hele bogen at forestille mig, hvordan tingene så ud.
Dertil er der ofte stavefejl og vendinger (især i starten), der ikke giver mening, der giver det et lidt skjusket helhedsindtryk.

Jeg følte, at historien gik lidt langsomt til at starte med, og at det først var omkring side 300, at den blev rigtig fængende. 

Dog skal det understreges at karaktererne i historien er gode, og de har en spændende og interessant baggrundshistorie. Dertil er måden de forskellige karakterers historier er bundet sammen på meget god, og det er sjovt at læse en historie fra flere karakterers vinkler.

Jeg giver derfor 3 stjerner, hvor de dumme sjuskefejl samt den langsomme historien tæller ned, men de spændende karakterer tæller op.

littlemissrandom1
01-05-2017 (Bog, hæftet)

Tusinde etager foregår i New York i år 2118. Det er første del i en ny science fiction ungdomsserie som er perfekt til fans af Gossip Girls og Pretty Little Liars. Jeg læste prologen og det første kapitel i forbindelse med udgivelsen, i begyndelsen af måneden, og jeg havde ikke lyst til at lægge den fra mig for at skrive ved første blik-indlægget som jeg havde planlagt til udgivelsesdagen (indlægget kan findes her). Jeg havde for så vidt ikke planer om at læse bogen men blot begyndelsen så jeg kunne skrive indlægget. Det endte dog med at jeg fik færdiglæst bogen samme dag som den udkom. Umulig at slippe igen!

Tusinde etager foregår, som nævnt, i New York i år 2118. Der er nu et højhus med tusind etager. Din etage i tårnet viser din status i samfundet og vi får lov til at følge karakterer fra vidt forskellige etager. Vi følger i alt 5 karakterer;

Leda. Bor i den øverste del af tårnet. Hun er bedsteveninder med Avery og forelsket i Atlas, Averys bror. Speciel karakter som jeg ikke havde meget tilovers for – hvilket nok også er meningen.
Eris. Bor også i den øverste del af tårnet men grundet sørgelige omstændigheder må hun flytte ned på de lavere niveauer. Virkelig sød pige som finder sig selv undervejs.
Rylin. Bor sammen med sin søster på de lavere niveauer. Hun mænger sig både med folk fra de øverste lag men også fra de lavere. Hun mistede sin mor og må derfor arbejde for at forsørge sig selv og søsteren.
Watt. Hacker som bor på de lavere niveauer. Han begynder at mænge sig med dem på de højere niveauer igennem bogen.
Avery. Den perfekte pige som bor på 1000. etage. Hendes forældre har designet hende til perfektion – de har fjernet alle de dårlige gener så hun fremstår perfekt. Hun er dog forelsket i en, som hun aldrig nogensinde vil kunne få.
Det var interessant at følge så mange karakterer. De er hver især genkendelige og man har ikke noget problem med at finde ud af hvem man følger fra gang til gang. Jeg elskede at lære Eris at kende og jeg så frem til at ske hvad der skete med Avery og fyren hun var forelsket i. Der skete så meget undervejs og jeg kan uden tvivl forestille mig det som en ny tv-serie.

Tusinde etager er science fiction – men ikke som vi kender det. De fleste science fiction bøger foregår enten i rummet eller er fyldt med fremtidig teknologi. Tusinde etager er på ingen måde din gængse science fiction bog eller serie. Den foregår i fremtiden og der er ny teknologi som er vævet naturligt ind i historien – det er på ingen måde overvældende. Det hele virker så naturligt og du bliver introduceret til det i små bølger så man tænker ikke videre over teknologien. Jeg elsker at det blot er en af vores elskede tv-serier som foregår ude i fremtiden – for det er i bund og grund hvad det er.

Selvom jeg havde svært ved at lægge Tusinde etager fra mig har jeg et par kritikpunkter. Det er dog en debut, så meget af det er forståeligt og tilgiveligt!
En af de eneste problemer jeg havde med bogen er, at jeg ikke forstår den verden og de omgivelser den foregår i. Vi har tårnet med de tusind etager som indeholder både butikker og shoppingcentre, motionscentre, parker man kan løbe i, restauranter, skoler på flere niveauer, en masse lejligheder og meget, meget mere. Dog er der også en verden udenfor tårnet, man kan stadig køre på vejene og flere af husene står stadig. Man kan også rejse til andre lande – hvor de ikke har tårne men blot ser ud, nogenlunde, som de gør nu. Jeg ville ønske at vi havde fået mere at vide omkring hvordan det hele fungerer, for det undrede mig en del igennem bogen.
Mit andet problem var slutningen. Den var alt for meget lig Pretty Little Liars og den ødelagde en del for mig. Jeg ser dog stadig frem til at læse efterfølgeren som jeg uden tvivl skal have fat i når den udkommer.

Jeg anbefaler uden tvivl Tusinde etager. Jeg kan forestille mig at mange unge som ikke er glade for at læse kan få øjnene op for bøgerens verden ved at læse Tusinde etager.

*Forhåndseksemplar modtaget fra forlaget som gave. Anmeldelsen kan også findes på frklitteratur.dk
for at skrive en anmeldelse.

Se andre bøger, der handler om:

Bogens kategori:

Din personlige bogassistent

Han følger dig rundt og finder nye anbefalinger, baseret på de bøger du kigger på.

Skjul bogassistenten

Få løbende anbefalinger fra din personlige bogassistent, mens du kigger rundt her på siden.