To Love and to Cherish

- A moving saga of family, ambition and love

af


To Love and to Cherish
Du sparer Spar kr. 12,95 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 27-04-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
01-09-2011
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
480
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

The 'Catherine Cookson of Liverpool (Northern Echo), Lyn Andrews, is at her compelling best in this dramatic saga perfect for readers of Maureen Lee and Donna Douglas.Life in 1920s Liverpool for sisters Gloria and Betty Jenkins is secure and comfortable. As Chief Steward on the SS Amazonia, their father Harry is often away, but Sal is a capable, warm-hearted mother. Gloria finds romance with the boy next door, until her wealthy, but snobbish and interfering, Aunt Sybil steps in, offering her the opportunity of a lifetime. A trip to New York gives Gloria everything she desires - including a wealthy husband. Meanwhile, Betty chooses a career at sea, which offers challenges, personal danger and romance. But with the Wall Street Crash of 1929 tragedy strikes. Through the trials that lie ahead, the sisters come to value the bonds of family more than ever. Will they eventually achieve the happiness they desire?

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
01-09-2011
ISBN13:
9780755371839
Vægt:
330 g
Dybde:
31 mm
Bredde:
132 mm
Højde:
198 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse Sisters Gloria and Betty grow up in 1920s Liverpool fascinated by the wider world thanks to their father's tales of life at sea. Will they find their own happiness across the ocean or a little closer to home? An evocative saga from the bestselling author of EVERY MOTHER'S SON and FROM LIVERPOOL WITH LOVE.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082