To Love and to Cherish

- A moving saga of family, ambition and love

af


To Love and to Cherish
Du sparer Spar kr. 10,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Straks (sendes på e-mail)
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
E-bog, ePub
Udgivelsesdato:
09-12-2010
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
416
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Two sisters grow up fascinated by the wider world thanks to their father's tales of life at sea. Will they find their own happiness across the ocean or a little closer to home? In To Love and to Cherish, Lyn Andrews writes an evocative saga of life in 1920s Liverpool, and the events that shape two sisters' future. Perfect for fans of Anne Baker, Dilly Court and Katie Flynn.Life in 1920s Liverpool for sisters Gloria and Betty Jenkins is secure and comfortable. As Chief Steward on the SS Amazonia, their father Harry is often away, but Sal is a capable, warm-hearted mother.Gloria finds romance with the boy next door, until her wealthy, but snobbish and interfering, Aunt Sybil steps in, offering her the opportunity of a lifetime. A trip to New York gives Gloria everything she desires - including a wealthy husband. Meanwhile, Betty chooses a career at sea, which offers challenges, personal danger and romance.But with the Wall Street Crash of 1929 tragedy strikes. Through the trials that lie ahead, the sisters come to value the bonds of family more than ever. Will they eventually achieve the happiness they desire? What readers are saying about To Love and to Cherish: 'I was enthralled from the first chapter, couldn't put it down, written with feeling... you feel you have been on the journey with them''This was a fantastic book, read within two days, couldn't put it down - five stars'

Andre udgaver:

Bog, paperback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
09-12-2010
ISBN13:
9780755371907
Forlag:
Headline
Format:
ePub
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082