Thunder Bay

- A Thriller

af


Thunder Bay
Du sparer Spar kr. 40,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 03-03-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, hardback
Udgivelsesdato:
11-02-2020
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
312
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Stoirm's secrets are worth killing for in this gripping thriller for readers of All the Missing Girls and Neon Prey. When reporter Rebecca Connolly gets a tip that suspected murderer Roddie Drummond will be returning to the island of Stoirm, she smells a story. Though never convicted in the death of his girlfriend Mhairi fifteen years earlier, Drummond is still guilty in the eyes of many islanders, and his return for his mother's funeral is sure to stir up old resentments, hatreds, possibly even violence. Rebecca has another reason for going to Stoirm. Her own father came from there, but he never went back, and he always refused to speak of it or say what drove him away. Defying her editor, Rebecca joins forces with local photographer Chazz Wymark to dig into the mystery surrounding Mhairi's death and her unexplained last words, "Thunder Bay"--the secluded spot on the west coast of the island where, according to local lore, the souls of the dead set off into the afterlife. When a string of violent events erupts across the island, Rebecca discovers the power of secrets, and she must decide what to bury, and what to bring into the light. Longlisted for Bloody Scotland's McIlvanney Prize for best crime book of the year, Thunder Bay has been hailed as "Immersive, compelling . . . with a] jaw-dropping climax" (Neil Broadfoot).

Andre udgaver:

Bog, paperback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
11-02-2020
ISBN13:
9781950691340
Format:
Hardback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO032