The Winemaker's Wife

af


The Winemaker's Wife
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 1-2 hverdage
  • Forventet levering 28-09-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
24-08-2021
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
480
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

"Love and betrayal, forgiveness and redemption combine in a heady tale of the ever present past" (Pam Jenoff, New York Times bestselling author) set amid the champagne vineyards of northern France during the darkest days of World War II. Perfect for fans of Kristin Hannah's The Nightingale and Julia Kelly's The Light Over London. Champagne, 1940: In s has just married Michel, the owner of storied champagne house Maison Chauveau, when the Germans invade. As the danger mounts, Michel turns his back on his marriage to begin hiding munitions for the R sistance. In s fears they'll be exposed, but for C line, half-Jewish wife of Chauveau's chef de cave, the risk is even greater--rumors abound of Jews being shipped east to an unspeakable fate. When C line recklessly follows her heart in a desperate bid for happiness, and In s makes a dangerous mistake with a Nazi collaborator, they risk the lives of those they love--and the champagne house that ties them together. New York, 2019: Liv Kent has just lost everything when her eccentric French grandmother shows up unannounced, insisting on a trip to France. But the older woman has an ulterior motive--and a tragic, decades-old story to share. When past and present finally collide, Liv finds herself on a road to salvation that leads right to the caves of the Maison Chauveau. A spellbinding and exceptional tale of love, courage, and betrayal, "once you start reading this moving novel, you will not be able to put it down until you reach the last page" (Armando Lucas Correa, author of The German Girl).

Andre udgaver:

Bog, paperback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
24-08-2021
ISBN13:
9781982178772
Forlag:
Pocket Books
Format:
Paperback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080