The Reunion

af

The Reunion
Du sparer Spar yderligere yderligere kr. 9,97 med Shopping-fordele
For at streame bogen skal du have et medlemskab med Streaming-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
  • Leveringstid Kan forudbestilles
Format:
E-bog, ePub
Udgivelsesdato:
02-11-2022
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
189
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

You can almost feel the silence, the atmosphere and the sense of place on the shores of the Baltic Sea in this anthology of short stories from the Scandinavian author Lotte Kirkeby.

Each of the 19 short stories tells of a moment where life changes, usually resulting from some form of loss. We follow a child as she goes through her parents' divorce, we travel with a husband going on holiday with his family and a wife that has been cheating on him. We hear from a patient dying of cancer. Each story is very delicate, but at the same time touching and universal to the lives of most of us.



Readers who enjoy authors like Dorthe Nors, Alice Munro or Per Petterson should definitely check out Lotte Kirkeby.Lotte Kirkeby (1970 - ) is a Danish author and translator. Kirkeby's first book to be translated into English was 'The Reunion', which published in 2022. Kirkeby is known in her home country for writing about our closest relationships. Relationships that aren't always the easiest relationships in our lives.Fil størrelse: 184 KB

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
02-11-2022
ISBN13:
9788728322802
Forlag:
SAGA Egmont
Format:
ePub

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO162