The Restoration of Otto Laird

af


The Restoration of Otto Laird
Du sparer Spar kr. 14,18 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-9 hverdage
  • Forventet levering 18-03-2021
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
06-01-2015
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
352
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Otto Laird is outraged . . .The peaceful, if slightly bemused, existence of this elderly, retired architect is rudely interrupted when he learns that his most significant and revolutionary building, Marlowe House, a 1960s tower block council estate in south London is to be demolished. Determined to do everything in his power to save the building, Otto returns to London for the first time in twenty-five years. As he explores his past, ponders his present and considers the future -- for himself and his building -- Otto embarks on a most remarkable journey, one that will change everything he ever thought he knew about himself and those closest to him.Funny, moving and heart-warming, this is a novel featuring one of the most endearing protagonists you will ever meet, whose story will stay with you long after you turn the final page.

Andre udgaver:

Bog, paperback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
06-01-2015
ISBN13:
9780751553079
Vægt:
274 g
Dybde:
24 mm
Bredde:
160 mm
Højde:
199 mm
Format:
Paperback
Udgave:
Digital original
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse As featured on Radio 4 Book at Bedtime this is a novel full of charm and character -- perfect for readers of The Hundred Year Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared and Major Pettigrew's Last StandPRIZES:Short-listed for Authors' Club Best First Novel Award 2015 (UK)

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO081