The Quantum Astrologer's Handbook

af


The Quantum Astrologer's Handbook
Du sparer Spar kr. 25,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid Kan forudbestilles
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
12-10-2017
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
256
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A book of science like no other, about a scientist like no other.This is a landmark in science writing. It resurrects from the vaults of neglect the polymath Jerome Cardano, a Milanese of the sixteenth century. Who is he? A gambler and blasphemer, inventor and chancer, plagued by demons and anxieties, astrologer to kings, emperors and popes. This stubborn and unworldly man was the son of a lawyer and a brothel keeper, but also a gifted physician and the unacknowledged discoverer of the mathematical foundations of quantum physics. That is the argument of this charming and intoxicatingly clever book, which is truly original in its style, and in the manner of the modernists embodies in its very form its theories about the world.The Quantum Astrologer's Handbook is a science book with the panache of a novel, for readers of Carlo Rovelli or Umberto Eco. It is a work of and about genius.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
12-10-2017
ISBN13:
9781911344520
Dybde:
19 mm
Bredde:
148 mm
Højde:
210 mm
Format:
Paperback
Udgave:
Export edition
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO030