The Not So Boring Letters of Private Nobody

af


The Not So Boring Letters of Private Nobody
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 7-10 hverdage
  • Forventet levering 31-05-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
304
Målgruppe:
From 10 to 14 years
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Twelve-year-old Oliver Prichard is obsessed with the Civil War. He knows everything about it: the battles, the generals, every movement of the Union and Confederate Armies. So when the last assignment of seventh-grade history is a project on the Civil War, Oliver knows he'll crush it - until he's partnered with Ella Berry, the slacker girl who does nothing but stare out the window. And when he finds out they'll have to research a random soldier named Private Raymond Stone who didn't even fight in any battles before dying of some boring disease, Oliver is sure he's doomed.But Ella turns out to be much more interesting than Oliver expected, and Oliver's lunch buddy Kevin Kim comes to their project's rescue as head writing consultant. Things seem to be going pretty okay until Oliver discovers some big secrets buried in the past - and the present. Oliver knows he can unravel the mystery. But as he keeps digging, he has to decide if it's worth blowing up the project - and his newfound friendships - in order to discover the truth.

Andre udgaver:

Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
17-09-2019
ISBN13:
9780735227996
Vægt:
252 g
Dybde:
22 mm
Bredde:
127 mm
Højde:
197 mm
Målgruppe:
From 10 to 14 years
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse A trio of seventh graders become one another's first friends as they discover the secrets of a Civil War soldier in this middle grade novel for fans of Gordon Korman and Jack Gantos.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080