The Not So Boring Letters of Private Nobody

af


The Not So Boring Letters of Private Nobody
Du sparer Spar kr. 25,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Mangler, normalt 2-5 uger
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, hardback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
304
Målgruppe:
From age 10
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A trio of seventh graders become one another's first friends as they discover the secrets of a Civil War soldier in this middle grade novel for fans of Gordon Korman and Gary Schmidt Twelve-year-old Oliver Prichard is obsessed with the Civil War. He knows everything about it: the battles, the generals, every movement of the Union and Confederate Armies. So when the last assignment of seventh-grade history is a project on the Civil War, Oliver is over the moon--until he's partnered with Ella Berry, the slacker girl with the messy hair who does nothing but stare out the window. And when Oliver finds out they have to research a random soldier named Private Raymond Stone who didn't even fight in any battles before dying of some boring disease, Oliver knows he's doomed. But Ella turns out to be very different from what Oliver expected. As the partners film their documentary about Private Stone--with Oliver's friend Kevin signing on as their head writing consultant--Oliver discovers that sometimes the most interesting things are hiding in uninteresting places. Even Private Stone is better than expected: There's a mystery buried in his past, and Oliver knows he can figure it out.

Andre udgaver:

Bog, paperback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
13-02-2018
ISBN13:
9780735227989
Vægt:
408 g
Dybde:
30 mm
Bredde:
147 mm
Højde:
215 mm
Forlag:
Dial Books
Målgruppe:
From age 10
Format:
Hardback
Udgave:
0
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse A trio of seventh graders become one another's first friends as they discover the secrets of a Civil War soldier in this novel ideal for fans of Gordon Korman and Gary Schmidt.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080