The Narrowboat Girls

- a heartwarming story of friendship, struggle and falling in love

af


The Narrowboat Girls
Du sparer Spar kr. 20,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-9 hverdage
  • Forventet levering 24-04-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
06-09-2018
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
384
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

'One of the nation's favourite wartime saga writers ... warm and engrossing' Lancashire Evening PostSpring 1944, and the war shows no sign of stopping. In Hampshire, Elsie is desperate for a new start after her husband leaves her. When her friend Izzy, herself planning an escape from her abusive boyfriend, tells her about the wartime jobs going for women on the canal boats, she jumps at the chance.Their new boss, Dorothy, is kind and fair, but it's clear she has a secret of her own. Their crew is completed by Tolly, searching for a new vocation now that her dream job has been snatched away. The work is hard, but together they pitch in, and through shared ups and downs they forge close friendships that will see them through the darkest times.What none of them could have predicted is just how much working on the canals will change their lives. Could it really be that what started as a means of escape will end up giving each of them everything they ever wanted?

Andre udgaver:

Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
06-09-2018
ISBN13:
9781786483591
Vægt:
256 g
Dybde:
23 mm
Bredde:
128 mm
Højde:
194 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse Nostalgic, heartwarming Second World War saga for fans of Daisy Styles and Elaine Everest

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO031