The Kindness of Enemies

- Aboulela, L: Kindness of Enemies

af


The Kindness of Enemies
Du sparer Spar kr. 20,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-9 hverdage
  • Forventet levering 21-04-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
14-07-2016
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
320
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

The new novel from three times Orange Prize longlisted Leila AboulelaNatasha Wilson knows how difficult it is to fit in. Born to a Russian mother and a Muslim father, she feels adrift in Scotland and longs for a place which really feels like home.Then she meets Oz, a charismatic and passionate student at the university where Natasha teaches. As their bond deepens, stories from Natasha's research come to life - tales of forbidden love and intrigue in the court of the Tsar.But when Oz is suspected of radicalism, Natasha's own work and background suddenly come under the spotlight. As suspicions grow around her, and friends and colleagues back away, Natasha stands to lose the life she has fought to build.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
14-07-2016
ISBN13:
9781474600927
Vægt:
256 g
Dybde:
23 mm
Bredde:
133 mm
Højde:
196 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse For fans of Chimamanda Ngozi Adichie and THE NARROW ROAD TO THE DEEP NORTH, a sweeping new novel from the three times Orange Prize longlisted, Scottish Book Award and Caine Prize winner Leila Aboulela.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO032