The Flying Man

af


The Flying Man
Du sparer Spar kr. 15,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-9 hverdage
  • Forventet levering 17-04-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
16-08-2012
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
368
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

THE FLYING MAN is the story of the ultimate immigrant from the twice Orange Prize long-listed author Roopa Farooki.Meet Maqil - also known as Mike, Mehmet, Mikhail and Miguel - a chancer and charlatan. A criminally clever man who tells a good tale, trading on his charm and good looks, reinventing himself with a new identity and nationality in each successive country he makes his home, abandoning wives and children and careers in the process. He's a compulsive gambler - driven to lose at least as much as he gains, in games of chance, and in life. A damaged man in search of himself.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
16-08-2012
ISBN13:
9780755383405
Vægt:
267 g
Dybde:
24 mm
Bredde:
129 mm
Højde:
197 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse From the twice Orange Prize longlisted author, THE FLYING MAN is the story of the ultimate immigrant, a man who fits in everywhere and nowhere. Perfect for fans of Hanif Kureshi, Kamila Shamsie, Jhumpa Lahiri

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO030