The Berlin Shadow

af


The Berlin Shadow
Du sparer Spar kr. 23,04 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 3-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 16-08-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
06-08-2020
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
320
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A formally audacious and deeply moving memoir in three timeframes that confronts the defining trauma of the twentieth century, and its effects on a father and son.In 1939, Jonathan Lichtenstein's father Hans escaped Nazi-occupied Berlin as a child refugee on the Kindertransport. Almost every member of his family died after Kristallnacht, and, arriving in England to make his way in the world alone, Hans turned his back on his German Jewish culture.Growing up in post-war rural Wales where the conflict was never spoken of, Jonathan and his siblings were at a loss to understand their father's relentless drive and sometimes eccentric behaviour. As Hans enters old age, he and Jonathan set out to retrace his journey back to Berlin. Published to coincide with the eightieth anniversary, this is a highly compelling account of a father and son's attempt to emerge from the shadows of history.For readers who enjoyed East West Street, The Berlin Shadow is a beautiful memoir about time, trauma and family. Praise for Jonathan Lichtenstein's work: 'The writing is keenly observed and emotionally resonant. . . an impressive achievement given the breadth of its reach, from Berlin in the 1930s to Bethlehem today' New York Times on Memory

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
06-08-2020
ISBN13:
9781471167287
Dybde:
20 mm
Bredde:
153 mm
Højde:
234 mm
Format:
Paperback
Udgave:
Export/Airside

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082