The Apple of her Eye

- The tragedy of war unites two London families

af


The Apple of her Eye
Du sparer Spar kr. 10,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 16-03-2021
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
24-09-2015
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
352
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Pam Evans' family saga brings post-war London vividly to life as, amid rationing and food shortages, a young girl finds a passion for growing her own vegetables.It is 1945 and April Green and her cousin Heather wonder if the war will ever end. Then tragedy strikes when the local pub in Chiswick takes a direct hit. April and her brother do all they can to help their grieving mother and, by tending her father's allotment, April discovers a passion for growing vegetables.Meanwhile, Winnie Benson is facing the fact that her husband may never walk again and, until their son, George, returns from the Merchant Navy, Winnie must run their greengrocer's on her own. Once the war is over and George is home, things start to improve but rationing remains in force and April's supply of home-grown vegetables couldn't be more welcome. And, before long, George can't help wishing he was the apple of her eye...

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
24-09-2015
ISBN13:
9781472219275
Vægt:
244 g
Dybde:
23 mm
Bredde:
132 mm
Højde:
196 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse Conveying the heartbreak and hardship of the Second World War and the indomitable spirit of the Londoners who survived it, this dramatic saga will appeal to fans of Kitty Neale and Carol Rivers.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO082