The 5th Wave (Book 1)

- Book 1

af

indgår i serie Fifth Wave


The 5th Wave (Book 1)
Du sparer Spar kr. 13,45 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 3-7 hverdage
  • Forventet levering 22-04-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
480
Målgruppe:
From 12
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

"The 5th Wave" er første bog i Rick Yanceys fænomenale science fiction-trilogi om 16-årige Cassie, der er et af de få mennesker tilbage på Jorden.

Aliens er i færd med at udslette hele Jordens befolkning og invaderer planeten i ødelæggende bølger, der efterlader de overlevende til en stenalderagtig tilværelse. Efter den 1. bølge er der kun mørke. Efter den 2. bølge undslipper kun de heldige. Efter den 3. bølge overlever kun de uheldige. Efter den 4. bølge bliver venner til fjender.

I "The 5th Wave" må Cassie vælge mellem at fortsætte sin ensomme færd alene eller at stole på den mystiske Evan Walker, der meget vel kan være hendes eneste håb for at overleve og for at redde sin lillebror Sammy.

Andre udgaver:

Bog, paperback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
07-05-2013
ISBN13:
9780141345833
Vægt:
341 g
Dybde:
30 mm
Bredde:
129 mm
Højde:
198 mm
Nummer i serien:
1
Målgruppe:
From 12
Format:
Paperback
Forfattere
Forlagets beskrivelse *NOW A MAJOR FILM by Sony Pictures, starring Chloe Grace Moretz*'Wildly entertaining . . . I couldn't turn the pages fast enough' The New York Times*The 5th Wave is the first book in the bestselling series from award-winning Rick Yancey. Perfect for fans of The Hunger Games, Divergent and Maze Runner*After the1st wave, only darkness remains. After the 2nd, only the lucky escape. And after the 3rd, only the unlucky survive. After 4th wave, only one rule applies: trust no one.NOW IS THE DAWN OF THE 5TH WAVEOn a lonely stretch of highway, Cassie runs.Runs from the beings that only look human, who have scattered Earth's last survivors.To stay alone is to stay alive, until she meets Evan Walker. Beguiling and mysterious, Evan may be her only hope.Now Cassie must choose: between trust and despair, between defiance and surrender, between life and death. www.rickyancey.com'Remarkable, not-to-be-missed-under-any-circumstances' Entertainment Weekly'A modern sci-fi masterpiece . . . Should do for aliens what Twilight did for vampires.' USA Today'The pace is relentless' Heat'Chilling' Sun'Nothing short of amazing' Kirkus (starred review)'This book's scary!' Teen Now (5 starred review)'A twisty survival story that borrows elements from romance, horror and dystopian fiction'Wall Street Journal'An epic sci-fi adventure about a terrifying alien invasion. You'll read it in one sitting'Bookseller'Heartfelt, violent, paranoid epic, filled with big heroics and bigger surprises' Booklist (starred review)'Gripping' Publishers Weekly'Borrow this one from your teen's nightstand while they're at school.' People Magazine*Winner of the 2014 Red House Children's Book Award *2014 Children's Choice Book Awards Finalist for Teen Book of the Year*A YALSA 2014 Best Fiction for Young Adults*A YALSA 2014 Quick Picks for Reluctant Young Readers*A Booklist 2014 Best Fiction for Young Adults*A VOYA 2013 Perfect Ten*An Amazon Best Book of the YearBooks in the series:The 5th Wave (Book 1)The Infinite Sea (Book 2)The Last Star (Book 3)
Bibliotekernes beskrivelse On a lonely stretch of highway, Cassie runs. Runs from the beings that only look human, who have scattered Earth's last survivors. To stay alone is to stay alive, until she meets Evan Walker. Beguiling and mysterious, Evan may be her only hope. Now she must choose: between trust and despair, between defiance and surrender, between life and death.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082