Special Exits
Du sparer Spar kr. 30,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid Mangler, normalt 2-5 uger
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
03-08-2014
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
200
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

In the vein of Alison Bechdel or Harvey Pekar, Joyce Farmer's memoir chronicles the decline of the author's parents' health, their relationship with one another and with their daughter, and how they cope with the day-to-day emotional fragility of the most taxing time of their lives. Set in southern Los Angeles (which makes for a terrifying sequence as blind Rachel and ailing Lars are trapped in their home without power during the 1992 Rodney King riots), Farmer details the slow, inexorable decline in Lars' and Rachel's health, and perfectly captures the timbre of the exchanges between a long-married couple: the affectionate bickering; their gallows humor; their querulousness as their bodies break down.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
03-08-2014
ISBN13:
9781606997604
Vægt:
634 g
Dybde:
17 mm
Bredde:
185 mm
Højde:
251 mm
Målgruppe:
From age 16
Format:
Paperback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO082