Simon Thorn and the Shark's Cave

af


Simon Thorn and the Shark's Cave
Du sparer Spar kr. 25,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 6-10 hverdage
  • Forventet levering 03-06-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, hardback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
256
Målgruppe:
From age 8
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

"Simon Thorn is a hero worthy of a young Harry Potter, and readers are bound to be delighted." --Booklist on Simon Thorn and the Wolf's Den

For fans of Rick Riordan and Spirit Animals, this thrilling follow-up to Simon Thorn and the Viper's Pit continues the adventures of a boy who can shapeshift into an animal.

Simon Thorn has only recently discovered that he's an Animalgam, a member of a secret race of people who can shift into animals, and found a home where he truly belongs. But not everything is as good as it seems. Simon's evil grandfather, Orion, is bent on taking over the entire animal kingdom, and to do so, he'll need to gather the pieces of a terrible weapon--one that could shred the very foundations of the Animalgams' world. . . unless Simon can gather the pieces first.

So when Simon's dolphin Animalgam friend Jam is summoned home to the underwater kingdom's headquarters, Avalon, Simon sees it as an opportunity to secure another piece. But as soon as he and his friends arrive in Avalon, their search is complicated by Jam's strict family--and a potential traitor. Can they locate the piece before it falls into Orion's hands and puts the entire underwater kingdom at risk?

With plenty of action and adventure and characters full of heart, this story is perfect for fans of Rick Riordan and the Spirit Animals series.

Don't miss the other books in the Simon Thorn series:

Simon Thorn and the Wolf's Den

Simon Thorn and the Viper's Pit

Simon Thorn and the Shark's Cave

Andre udgaver:

Bog, paperback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
06-02-2018
ISBN13:
9781619637184
Vægt:
453 g
Dybde:
30 mm
Bredde:
147 mm
Højde:
210 mm
Målgruppe:
From age 8
Format:
Hardback
Udgave:
0
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse Simon Thorn's evil grandfather, Orion, is bent on taking over the entire animal kingdom, and to do so, he'll need to gather the pieces of a terrible weapon--one that could shred the very foundations of the Animalgams' worldEunless Simon can gather the pieces first.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080