Silver Wolf
Du sparer Spar kr. 13,15 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Kan forudbestilles
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
E-bog, ePub
Udgivelsesdato:
03-02-2022
Sprog:
Engelsk
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

The extraordinarily rich, dark, panoramic tale of an orphaned boy's quest for truth and then for vengeance as war rages across 17th-century Europe.Amidst the chaos of the Thirty Years' War, Jack Fiskardo embarks upon a quest that will carry him inexorably from France to Amsterdam and then onto the battlefields of Germany. As he grows to manhood will he be able to unravel the mystery of his father's death? Or will his father's killers find him first?The Silver Wolf is a tale of secrets and treachery and the relentlessness of fate - but it is also a story of courage and compassion, of love and loyalty and ultimately of salvation too.Book One of Fiskardo's War marks the start of a series of unforgettable, epic historical fiction for readers of Ken Follett and Kate Mosse.'This is superb storytelling. Harvey handles a huge cast of characters and a mountain of research with enviable confidence, and gives us a gift of a hero. I am completely invested in Jack Fiskardo now, and will eagerly follow him through many more battles and beds, murders and mayhem, to reach his nemesis. Readers everywhere are in for a treat!' - Tracy Chevalier'A powerfully impressive debut. Multi-layered, compelling and intriguing, The Silver Wolf draws us into the murky underbelly of Europe's Thirty Years' War. Gripping stuff!' - Minette Walters

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
03-02-2022
ISBN13:
9781838953300
Forlag:
Atlantic Books
Format:
ePub
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082