Shallow Waters

- A Novel

af


Shallow Waters
Du sparer Spar kr. 40,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 3-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 28-10-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, hardback
Udgivelsesdato:
14-10-2021
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
224
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

"Spellbinding...A captivating debut." -Harper's Bazaar In this stirring and lyrical debut novel-perfect for fans of The Water Dancer and the Legacy of Orisha series-the Yoruba deity of the sea, Yemaya, is brought to vivid life as she discovers the power of Black resilience, love, and feminine strength in antebellum America. Shallow Waters imagines Yemaya, an Ori sha-a deity in the religion of Africa's Yoruba people-cast into mid-1800s America. We meet Yemaya as a young woman, still in the care of her mother and not yet fully aware of the spectacular power she possesses to protect herself and those she holds dear. The journey laid out in Shallow Waters sees Yemaya confront the greatest evils of this era; transcend time and place in search of Obatala, a man who sacrifices his own freedom for the chance at hers; and grow into the powerful woman she was destined to become. We travel alongside Yemaya from her native Africa and on to the "New World," with vivid pictures of life for those left on the outskirts of power in the nascent Americas. Yemaya realizes the fighter within, travels the Underground Railroad in search of the mysterious stranger Obatala, and crosses paths with icons of our history on the road to freedom. Shallow Waters is a nourishing work of ritual storytelling from promising debut author Anita Kopacz.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
14-10-2021
ISBN13:
9781982179663
Vægt:
379 g
Dybde:
18 mm
Bredde:
152 mm
Højde:
229 mm
Format:
Hardback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse In this stirring and lyrical debut novel-perfect for fans of The Water Dancer and the Legacy of Ori sha series-the Yoruba deity of the sea, Yemaya, is brought to vivid life as she discovers the power of Black resilience, love, and feminine strength. 1 b-w image

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082