Raymie Nightingale

af


Raymie Nightingale
Du sparer Spar kr. 14,81 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 27-05-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
272
Målgruppe:
From 10 to 12 years
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

New York Times bestselling author Kate DiCamillo returns to her roots with a moving yet witty story of an unforgettable summer friendship. For fans of Jacqueline Wilson, David Almond and Katherine Rundell.In her seventh novel, international bestselling author and twice winner of the prestigious Newbery Medal Kate DiCamillo tells a masterful story that blends pathos and humour. Raymie Clarke has come to realize that everything, absolutely everything, depends on her. And she has a plan. If Raymie can win the Little Miss Central Florida Tire competition, then her father - who has run away with a dental hygienist - will see Raymie's picture in the paper and (maybe) come home. To win, not only does Raymie have to do good deeds and learn how to twirl a baton, but she has to compete with the wispy, frequently fainting Louisiana Elefante with her show-business background and the fiery, stubborn Beverly Tapinski, who's determined to sabotage the contest. But as the competition approaches, loneliness, loss and unanswerable questions draw the three girls into an unlikely friendship - and challenge them to come to each other's rescue in unexpected ways.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback
Bog, ukendt format

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
12-04-2016
ISBN13:
9781406370362
Bredde:
129 mm
Højde:
198 mm
Målgruppe:
From 10 to 12 years
Format:
Paperback
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080