Raptor

- A Journey Through Birds

af


Raptor
  • Leveringstid Straks (sendes på e-mail)
Format:
Lydbog, download
Sprog:
Engelsk
Varighed:
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Winner of The Royal Society of Literature Jerwood Award for Non-Fiction in 2011 and the Authors' Foundation Roger Deakin Award in 2011A stunning debut in the tradition of Robert Macfarlane and Helen MacdonaldOf all the birds of the British Isles, the raptor reigns supreme, sparking the imagination like no other. In this magnificent hymn to these beautiful animals, James Macdonald Lockhart explores all fifteen breeding birds of prey on these shores - from the hen harrier swimming over the land in the dregs of a May gale on Orkney, to the ghostly sparrowhawk displaying in the fields around his home in Warwickshire. This is a book that will change how we think of our own skies.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
11-02-2016
ISBN13:
9780008141011
Format:
Lydbog download

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO030