Queen of Air and Darkness
Du sparer Spar kr. 22,57 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 3-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 07-10-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
912
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

"Queen of Air and Darkness" er den dramatiske afslutning på Cassandra Clares spændende seirie om Schadowhunters, kærlighed, tragiske hemmeligheder og drabelige forbandelser.

I kølvandet på Livia Blackthorns tragiske død er The Clave indstillet på at gå i krig. Dele af Blackthorn-familien flygter til Los Angeles i håbet om at finde kilden til den sygdom, der plager hele troldmandsracen. Samtidig må Julian og Emma lægge deres forbudte følelser for hinanden til side og i stedet fokusere på en farefuld nye mission, der fører dem til feernes rige i jagten på The Black Volume of the Dead.

Cassandra Clares "Queen of Air and Darkness" er den tredje og sidste roman i ungdomsfantasyserien The Dark Artifices, der foregår i Shadowhunters-universet, som læserne blev introduceret til i Mortal Instruments-serien.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, paperback, brugt
Bog, hardback
Lydbog, download
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
04-12-2018
ISBN13:
9781471116704
Dybde:
53 mm
Bredde:
153 mm
Højde:
234 mm
Nummer i serien:
3
Format:
Paperback
Forfattere
Forlagets beskrivelse Dark secrets and forbidden love threaten the very survival of the Shadowhunters in Cassandra Clare's Queen of Air and Darkness, the final novel in the #1 New York Times and USA TODAY bestselling The Dark Artifices trilogy. Queen of Air and Darkness is a Shadowhunters novel.What if damnation is the price of true love? Innocent blood has been spilled on the steps of the Council Hall, the sacred stronghold of the Shadowhunters. In the wake of the tragic death of Livia Blackthorn, the Clave teeters on the brink of civil war. One fragment of the Blackthorn family flees to Los Angeles, seeking to discover the source of the disease that is destroying the race of warlocks. Meanwhile, Julian and Emma take desperate measures to put their forbidden love aside and undertake a perilous mission to Faerie to retrieve the Black Volume of the Dead. What they find in the Courts is a secret that may tear the Shadow World asunder and open a dark path into a future they could never have imagined. Caught in a race against time, Emma and Julian must save the world of Shadowhunters before the deadly power of the parabatai curse destroys them and everyone they love.Perfect for fans of Leigh Bardugo, Holly Black and Sarah J. Maas.Also by Cassandra Clare: The Dark Artifices:Lady Midnight Lord of ShadowsThe Eldest Curses:The Red Scrolls of Magic The Lost Book of the White
Bibliotekernes beskrivelse Dark secrets and forbidden love threaten the very survival of the Shadowhunters in Cassandra Clare's Queen of Air and Darkness, the final novel in the #1 New York Times and USA TODAY bestselling The Dark Artifices trilogy. Queen of Air and Darkness is a Shadowhunters novel.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080