Preserve The Dead

- a tense, gripping crime novel

af

indgår i serie DS Lucy Black


Preserve The Dead
Du sparer Spar kr. 15,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-9 hverdage
  • Forventet levering 18-03-2021
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
05-11-2015
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
400
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

'Preserve the Dead is storytelling of the highest order from one of Irish crime writing's most unassuming masters' - Irish IndependentDetective Sergeant Lucy Black is visiting her father, a patient in a secure unit in Gransha Hospital on the banks of the River Foyle. He's been hurt badly in an altercation with another patient, and Lucy is shocked to discover him chained to the bed for safety. But she barely has time to take it all in, before an orderly raises the alarm - a body has been spotted floating in the river below...The body of an elderly man in a grey suit is hauled ashore: he is cold dead. He has been dead for several days. In fact a closer examination reveals that he has already been embalmed. A full scale investigation is launched - could this really be the suicide they at first assumed, or is this some kind of sick joke? Troubled and exhausted, Lucy goes back to her father's shell of a house to get some sleep; but there'll be no rest for her tonight. She's barely in the front door when a neighbour knocks, in total distress - his wife's sister has turned up badly beaten. Can she help? In Preserve The Dead, Brian McGilloway weaves a pacy, intricate plot, full of tension to the very last page. DS Lucy Black's third outing since the bestselling Little Girl Lost, confirms her as one of the decade's most original female detectives: strong, sensitive and ever determined.

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
05-11-2015
ISBN13:
9781472113160
Vægt:
268 g
Dybde:
27 mm
Bredde:
127 mm
Højde:
196 mm
Nummer i serien:
2
Format:
Paperback
Udgave:
Digital original
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse The new Lucy Black thriller from the bestselling author of Little Girl Lost. Perfect for fans of The Killing.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO080