Bog, paperback On the Other Side af Carrie Hope Fletcher

On the Other Side

(Bog, paperback)

Kunder (1 anmeldelse)

A love story like no other, this is the Sunday Times No. 1 bestselling novel from Carrie Hope Fletcher - perfect for fans of Cecelia AhernPRIZES:Winner of Summer in the City Awards: YouTuber Book of the Year 2016.

A love story like no other, this is the Sunday Times No. 1 bestselling novel from Carrie Hope Fletcher - perfect for fans of Cecelia AhernPRIZES:Winne... Læs mere

Produktdetaljer:

Sprog:
Engelsk
ISBN-13:
9780751563160
Sideantal:
432
Udgivet:
23-02-2017
Vis mere

Sæt bog på liste

  • Bogliste

Leveringstid
2-5 hverdage
Leveres senest
30-06-2017

kr. 99,95
Fragt
kr. 29,95

kr. 79,95
Fri fragt

Du tilmelder dig Saxo Plusmedlemskab til 69 kr. hver måned. Se hvordan du sparer tre måneders Plusmedlemskab her

Til dig, der elsker bøger

Læs mere om Plusmedlemskab
Op til 70% rabat Fri fragt
Udvidet returret Ingen binding


Forlagets beskrivelse
A love story like no other, this is the Sunday Times No. 1 bestselling novel from Carrie Hope Fletcher - perfect for fans of Cecelia AhernPRIZES:Winner of Summer in the City Awards: YouTuber Book of the Year 2016.
Bibliotekernes beskrivelse
THE NUMBER ONE SUNDAY TIMES BESTSELLER FROM THE STAR OF THE ADDAMS FAMILY MUSICAL. EXCLUSIVE! Contains an extract from Carrie's next novel All That She Can See, out July 13th! 'Reminded me so much of Cecelia Ahern' Ali McNamara 'Utterly enchanting' Jill Mansell Your soul is too heavy to pass through this door, Leave the weight of the world in the world from before Evie Snow is eighty-two when she quietly passes away in her sleep, surrounded by her children and grandchildren. It's the way most people wish to leave the world but when Evie reaches the door of her own private heaven, she finds that she's become her twenty-seven-year-old self and the door won't open. Evie's soul must be light enough to pass through so she needs to get rid of whatever is making her soul heavy. For Evie, this means unburdening herself of the three secrets that have weighed her down for over fifty years, so she must find a way to reveal them before it's too late. As Evie begins the journey of a lifetime, she learns more about life and love than she ever thought possible, and somehow, some way, she may also find her way back to the only man she ever truly loved ...Powerful, magical and utterly romantic, On the Other Side will transport you to a world that is impossible to forget.A love story like no other, it will have you weeping from the sheer joy and beauty of it all.

Kundernes boganmeldelser af On the Other Side

Anmeld bogen og vær med i konkurrencen om gavekort – læs mere her.

0 ud af 5 mulige stjerner, baseret på 0 anmeldelser.

Mette-Marie B 2
30-04-2017 (Bog, hardback)

Jeg holder rigtig meget af Carrie Hope Fletcher og hendes videoer på youtube, og jeg ville rigtig gerne holde af hendes første fiktionsbog. Desværre var jeg ret skuffet. 
Bogen følger Evie, der for nylig er død og skal rydde op i sit liv og hemmeligheder, før hun kan komme ud af efterlivets venteværelse, og hun kan finde sin personlige himmel. Bogen er inddelt i tre sektioner, én for hver hemmelighed, der skal frem i lyset, for at Evie kan komme videre. 
Karakteren Evie ligner Fletcher selv både i udseende og væremåde, og fyren, der stjæler Evies hjerte, minder også utrolig meget om Fletcher's egen kæreste, og det fik for mig bogen til at virke mindre moden, for at være ærlig. Det er selvfølgelig okay at skrive ud fra, hvad du kender, men jeg følte allerede, at jeg kendte Evie fra side et, og derved var der meget lidt overraskende at lære igennem bogen. 
Igennem bogen er der flere valg og veje handlingen går, jeg ikke forstod. For eksempel har Evies forældre meget forskellige holdninger fra Evie selv, og det skaber stor konflikt, når det kommer til, hvad Evie må, og hvem hun skal giftes med. Men hvorfor er det, at en 27-årig kvinde ikke kan træffe sine egne beslutninger, og hvordan kan de stadig styre hende? 
Jeg har ikke lyst til at gennemgå hele bogen, men vil nøjes med at sige, at jeg havde håbet på mere, og jeg håber, at forfatteren udvikler sig i fremtiden. Jeg tror ikke, jeg kommer til at købe hendes næste bog desværre.
for at skrive en anmeldelse.

Bogens kategori:

Din personlige bogassistent

Han følger dig rundt og finder nye anbefalinger, baseret på de bøger du kigger på.

Skjul bogassistenten

Få løbende anbefalinger fra din personlige bogassistent, mens du kigger rundt her på siden.