Nudge

- Improving Decisions about Health, Wealth, and Happiness

af


Nudge
Du sparer Spar kr. 19,92 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 4-6 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 02-08-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
04-02-2009
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
320
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Med “Nudge” af Cass R. Sunstein & Richard H. Thaler får du et afslørende indblik i, hvordan vi som mennesker træffer beslutninger. “Nudge” er en bog, som handler valg. Hvordan vi træffer valg og ikke mindst, hvordan vi fremadrettet bliver bedre til at træffe de rigtige valg. I bogen byder Cass R. Sunstein & Richard H. Thaler på et nyt perspektiv på forebyggelse af de utallige fejl, vi i det daglige laver. Fejl bestående af alt fra dårlige personlige investeringer, forbrug af usunde fødevarer, forsømmelse af naturressourcer og meget mere.

“Nudge” er skrevet på en ligetil, overskuelig, underholdende og informativ måde.

Andre udgaver:

Bog, paperback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
04-02-2009
ISBN13:
9780143115267
Vægt:
296 g
Dybde:
25 mm
Bredde:
136 mm
Højde:
213 mm
Forlag:
Penguin LCC US
Format:
Paperback
Forlagets beskrivelse

From the winner of the Nobel Prize in Economics, Richard H. Thaler, and Cass R. Sunstein: a revelatory look at how we make decisions-for fans of Malcolm Gladwell's Blink and Daniel Kahneman's Thinking, Fast and Slow

* More than 1.5 million copies sold
* New York Times bestseller
* Named a Best Book of the Year by The Economist and the Financial Times

Every day we make choices-about what to buy or eat, about financial investments or our children's health and education, even about the causes we champion or the planet itself. Unfortunately, we often choose poorly. Nudge is about how we make these choices and how we can make better ones. Using dozens of eye-opening examples and drawing on decades of behavioral science research, Nobel Prize winner Richard H. Thaler and Harvard Law School professor Cass R. Sunstein show that no choice is ever presented to us in a neutral way, and that we are all susceptible to biases that can lead us to make bad decisions. But by knowing how people think, we can use sensible "choice architecture" to nudge people toward the best decisions for ourselves, our families, and our society, without restricting our freedom of choice.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080