Nudge

Nudge

- Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness

(Bog, paperback)

Med “Nudge” af Cass R. Sunstein & Richard H. Thaler får du et afslørende indblik i, hvordan vi som mennesker træffer beslutninger. “Nudge” er en bog, som handler valg. Hvordan vi træffer valg og ikke mindst, hvordan vi fremadrettet bliver bedre til at træff... Læs mere

Med “Nudge” af Cass R. Sunstein & Richard H. Thaler får du et afslørende indblik i, hvordan vi som mennesker træffer beslutninger. ... Læs mere

Produktdetaljer:

Sprog:
Engelsk
ISBN-13:
9780143115267
Sideantal:
312
Forlag:
Penguin Group USA
Vis mere

Kan du lide denne bog?

Sæt bog på liste
  • Huskeliste
  • Ønskeliste
  • Bogliste


Vejl. pris
kr. 179,95
Leveringstid
3-5 hverdage
Leveres senest
08-07-2015
Spar
33%

kr. 119,97
Fragt
kr. 29,95

kr. 99,95
Fri fragt

Du tilmelder dig Plusmedlemsskab til kr. 49/måned. Første måned er gratis. Ingen binding

Til dig, der elsker bøger

Læs mere om Plusmedlemskab
Op til 70% rabat Fri fragt til afhentningsboks
Alle nye bøger og bestsellers Plusarrangementer


SAXO's beskrivelse

Med “Nudge” af Cass R. Sunstein & Richard H. Thaler får du et afslørende indblik i, hvordan vi som mennesker træffer beslutninger. “Nudge” er en bog, som handler valg. Hvordan vi træffer valg og ikke mindst, hvordan vi fremadrettet bliver bedre til at træffe de rigtige valg. I bogen byder Cass R. Sunstein & Richard H. Thaler på et nyt perspektiv på forebyggelse af de utallige fejl, vi i det daglige laver. Fejl bestående af alt fra dårlige personlige investeringer, forbrug af usunde fødevarer, forsømmelse af naturressourcer og meget mere.

“Nudge” er skrevet på en ligetil, overskuelig, underholdende og informativ måde.

Forlagets beskrivelse

For fans of Malcolm Gladwell’s Blink and Nobel Prize winner Daniel Kahneman’sThinking Fast and Slow, a revelatory new look at how we make decisions

More than 750,000 copies sold

A New York Times bestseller
An Economist Best Book of the Year
A Financial Times Best Book of the Year


Nudge is about choiceshow we make them and how we can make better ones. Drawing on decades of research in the fields of behavioral science and economics, authors Richard H. Thaler and Cass R. Sunstein offer a new perspective on preventing the countless mistakes we makeill-advised personal investments, consumption of unhealthy foods, neglect of our natural resourcesand show us how sensible choice architecture” can successfully nudge people toward the best decisions. In the tradition ofThe Tipping Point and Freakonomics, Nudge is straightforward, informative, and entertaininga must-read for anyone interested in our individual and collective well-being.

Bibliotekernes beskrivelse

Offering a groundbreaking study of the application of the science of choice, a guide that uses colorful examples from all aspects of life demonstrates how it is possible to design environments that make it more likely for us to act in our own interests. Reprint.

Kundernes boganmeldelser af Nudge

Anmeld bogen og vær med i konkurrencen om gavekort – læs mere her.

2 ud af 5 mulige stjerner, baseret på 1 anmeldelser.

Ashraf R
06-01-2015 (Bog, paperback)

Vi mennesker er ikke så rationelle som vi gerne går og tror, men bliver ledt på afveje af cognitive bias. At være bevidst om cognitive bias vil derfor hjælpe med at undgå at begå fejl. Nudge handler derimod om at bruge cognitive bias til at "hjælpe" folk til at tage bedre beslutninger. Dette sker dels ved at forhindre dem i at begå åbenlyse fejl, men først og fremmest sker det ved at få dem til selv at træffe de beslutninger, som nogle andre har besluttet er bedst. Dette gør emnet spændende, for nogle former for nudge er åbenlyst af det gode, mens andre former mere er at betegne som manipulation, eller direkte hjernevask. Det forholder bogen sig kun lidt til, men går i stedet ud fra fordelene ved at hjælpe med at træffe svære økonomiske valg m.m. Bogen er kendt, men jeg synes at den er en skuffelse. Bogen er for ukritisk, for politisk, og mange af eksemplerne er simpelthen for kedelige.
for at skrive en anmeldelse.

Se andre bøger, der handler om:


Bogens kategori: