Nelson's Trafalgar

- The Battle That Changed the World

af


Nelson's Trafalgar
Du sparer Spar kr. 25,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid Mangler, normalt 2-6 uger
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
01-11-2006
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
392
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

An explosive chronicle of history's greatest sea battle, from the co-author of the forthcoming Gibraltar: The Greatest Siege in British History (March 2018)

In the tradition of Antony Beevor's Stalingrad, Nelson's Trafalgar presents the definitive blow-by-blow account of the world's most famous naval battle, when the British Royal Navy under Lord Horatio Nelson dealt a decisive blow to the forces of Napoleon. The Battle of Trafalgar comes boldly to life in this definitive work that re-creates those five momentous, earsplitting hours with unrivaled detail and intensity.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
01-11-2006
ISBN13:
9780143037958
Vægt:
403 g
Dybde:
23 mm
Bredde:
141 mm
Højde:
212 mm
Forlag:
Penguin Books
Målgruppe:
From age 18
Format:
Paperback
Udgave:
0
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse On the Battle of Trafalgar's 200th anniversary, Adkins offers a brutally vivid, gunport-level account of the British victory that changed the world. Two photo inserts. 3 maps.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO032