Murder Among Us (Mitchell & Markby 4)

- A cosy English country crime novel of deadly disputes

af


Murder Among Us (Mitchell & Markby 4)
Du sparer Spar kr. 20,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 5-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 27-10-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
03-06-1993
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
352
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A dispute between an entrepreneur and the village locals turns deadly... A gala turns grisly in Murder Among Us, the fourth probing mystery in Ann Granger's gripping Mitchell & Markby series. The perfect read for fans of Ann Purser, Agatha Christie and ITV's Midsomer Murders.'Told with humour and a most engaging worldliness' - Birmingham Post When ambitious hotelier Eric Schucmacher announces he is to turn Springwood Hall, near the market town of Bamford, into a smart Cotswold country-house hotel, the news is greeted by a chorus of local disapproval, led by the redoubtable Hope Mapple. So the gala opening, to which all the disaffected parties have been invited, promises to be quite an event - not least because the amply upholstered Hope Mapple is planning a disruptive streak protest. But Hope's lightning dash is unexpectedly upstaged by a far more shocking event: the discovery of a recently murdered body on the premises. The victim is a local woman, and for Chief Inspectory Markby and his guest Meredith Mitchell what had promised to be a diverting summer treat suddenly turns into a horribly serious affair ...What readers are saying about Murder Among Us:'A truly intriguing and sympathetic book''A wonderful village mystery, that satisfies on all levels. Her [Ann Granger's] cast of characters are all wonderfully eccentric and provide you with many hours of joy''These stories are intricate enough to make you think and easy to read at the same time'

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
03-06-1993
ISBN13:
9780747240433
Vægt:
200 g
Dybde:
26 mm
Bredde:
108 mm
Højde:
176 mm
Format:
Paperback
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO081