Mosquitoland

- 'Sparkling, startling, laugh-out-loud' Wall Street Journal

af


Mosquitoland
Du sparer Spar kr. 12,95 med Saxo Premium
  • Leveringstid Mangler, normalt 2-4 uger
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
352
Målgruppe:
From 12 years
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A story of the difficulties we face and the strength we find to overcome them, perfect for fans of LITTLE MISS SUNSHINE, THE FAULT IN OUR STARS, and JUNO.'At last, a Kerouacian adventure for teenage girls' INDEPENDENTWhen her parents unexpectedly divorce, Mim Malone is dragged from her beloved home in Ohio to the 'wastelands' of Mississippi, where she lives in a haze of medication with her dad and new (almost certainly evil) stepmom.But when Mim learns her real mother is ill back home, she escapes her new life and embarks on a rescue mission aboard a Greyhound bus, meeting an assortment of quirky characters along the way. And when her thousand-mile journey takes a few turns she could never see coming, Mim must confront her own demons, redefining her notions of love, loyalty, and what it means to be sane...Praise for Mosquitoland:'A funny, gutsy, straight-talking heroine with a distinctive voice, whose company is a blast of fresh air'DAILY MAIL'A joy' INDEPENDENT, Best YA novels of 2015'Fresh and often very endearing'SUNDAY HERALD'Heartwarming, heartbreaking and hilarious'USA TODAY'[A] sparkling, startling, laugh-out-loud debut novel'WALL STREET JOURNAL '[A] captivating first novel... illuminating'WASHINGTON POST'[A novel that] bucks the usual classifications and stands defiantly alone'ENTERTAINMENT WEEKLY

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
10-09-2015
ISBN13:
9781472218902
Vægt:
242 g
Dybde:
23 mm
Bredde:
132 mm
Højde:
197 mm
Målgruppe:
From 12 years
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse A debut novel of astounding power and heart, MOSQUITOLAND is perfect for fans of Rainbow Rowell, John Green and David Levithan.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO080