Middle Passage

af


Middle Passage
Du sparer Spar kr. 25,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 6-10 hverdage
  • Forventet levering 19-03-2021
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
01-07-1998
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
224
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A twenty-fifth anniversary edition of Charles Johnson's National Book Award-winning masterpiece--"a novel in the tradition of Billy Budd and Moby-Dick...heroic in proportion...fiction that hooks the mind" (The New York Times Book Review)--now with a new introduction from Stanley Crouch. Rutherford Calhoun, a newly freed slave and irrepressible rogue, is lost in the underworld of 1830s New Orleans. Desperate to escape the city's unscrupulous bill collectors and the pawing hands of a schoolteacher hellbent on marrying him, he jumps aboard the Republic, a slave ship en route to collect members of a legendary African tribe, the Allmuseri. Thus begins a voyage of metaphysical horror and human atrocity, a journey which challenges our notions of freedom, fate and how we live together. Peopled with vivid and unforgettable characters, nimble in its interplay of comedy and serious ideas, this dazzling modern classic is a perfect blend of the picaresque tale, historical romance, sea yarn, slave narrative and philosophical allegory. Now with a new introduction from renowned writer and critic Stanley Crouch, this twenty-fifth anniversary edition of Middle Passage celebrates a cornerstone of the American canon and the masterwork of one of its most important writers. "Long after we'd stopped believe in the great American novel, along comes a spellbinding adventure story that may be just that" (Chicago Tribune).

Andre udgaver:

Bog, hardback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
01-07-1998
ISBN13:
9780684855882
Vægt:
190 g
Dybde:
11 mm
Bredde:
134 mm
Højde:
205 mm
Format:
Paperback
Udgave:
0
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse From a critically acclaimed, award-winning and bestselling author comes a compelling adventure that "The Seattle Times" hailed as "a work of art that is a rattling good sea yarn as well as a profound meditation on the nature of self-knowledge".

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO080